Jak funguje splitové tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo vzduch/voda je topné zařízení, které využívá bezplatnou obnovitelnou energii, kterou je energie obsažená v okolním vzduchu. I při nízkých venkovních teplotách ji může tepelné čerpadlo efektivně využívat pro potřeby domu.

Tepelná čerpadla typu split se skládají ze dvou jednotek. Princip jejich funkce není komplikovaný. Energie z okolního vzduchu je přijímána výparníkem vnější jednotky (lamelový výměník) a předávána do chladiva. Přehřáté chladivo je nasáváno kompresorem, kde se stlačováním jeho teplota zvyšuje na požadovanou úroveň. Následně je horké chladivo přepraveno potrubím do vnitřní jednotky. Tam v kondenzátoru (deskový výměník) předává teplo, které je dále předáváno do domácí topné soustavy.

Vyplatí se tepelné čerpadlo?

Mnoho investorů se zajímá o topná čerpadla, ale poměrně málo z nich si skutečně takový způsob vytápění zvolí. Proč?

Investici do tepelného čerpadla je nutné posuzovat individuálně pro každý dům: investiční náklady, náklady na vytápění, jiné výhody a dodatečné úspory. Každý investor by si to měl sám ověřit a lze tak učinit velmi snadno. Stačí pouze zaslat poptávku výrobci tepelných čerpadel, pak už to jde zlehka. Konzultant vás povede krok za krokem, to znamená: vyžádá si informace o vašem domě, vašich zvyklostech a požadavcích. Na základě těchto informací navrhne optimální řešení a předloží konkrétní nabídku. Na základě těchto informací lze také odhadnout, jaké náklady na vytápění můžete očekávat. Zájemce by měl dostat všechny nezbytné informace, které mu pomohou učinit rozhodnutí – pro nebo proti tepelnému čerpadlu.

Tepelné čerpadlo, to je drahá investice…

Pokud porovnáme celkové investiční náklady, může se ukázat, že nejsou až tak vysoké. Nemusíme zvětšovat plochu domu, abychom vytvořili typickou kotelnu, není problém se skladováním paliva, nemusíme stavět komín, plynové přípojky a plynovou instalaci uvnitř domu, atd. Je vhodné porovnávat celkové náklady na stavbu domu s instalacemi, které zohledňujeme – se vším, co s tím souvisí.

 

Tepelné čerpadlo je nové a v praxi neověřené řešení…

Tepelná čerpadla jsou známa již více než 100 let. Zpočátku jako zařízení k chlazení potravin. Firma Viessmann například první tepelná čerpadla nabízela již před 40 lety – od roku 1978. A byla to vzduchová čerpadla.

V České republice se tepelná čerpadla používají již několik desítek let. Každý rok stále více investorů volí právě tento způsob vytápění svého domu.

Je pro Vás čerpadlo vhodné? Chcete nabídku na míru?

Neváhejte nás kontaktovat ještě dnes!

Tepelné čerpadlo samo neohřeje dům…

To vše záleží na tom, jaké použijeme tepelné čerpadlo a jak bude navržena topná soustava.

Tepelné čerpadlo typu země/voda může samostatně vytápět dům po celý rok, dokonce i během silných mrazů. Tepelné čerpadlo je navrhováno obvykle tak, aby do teploty vzduchu -5 až -10 °C pracovalo samo. Při nižších vnějších teplotách jej podporuje nejčastěji elektrické topné těleso nebo jiné topné zařízení. Ačkoli, když se podíváme na topnou charakteristiku tepelných čerpadel značky Viessmann, zjistíme, že čerpadlo si může snadno poradit i při vnějších teplotách až do -22 °C. Spotřebuje při tom méně než polovinu elektrické energie než tradiční elektrická topná tělesa.

 

Tepelné čerpadlo nezajistí nízké náklady na vytápění…

Vše závisí na celkovém řešení vytápění domu. Nízká účinnost při provozu tepelného čerpadla nejčastěji znamená vyšší spotřebu proudu. Nesprávně navržená soustava vytápění domu bude mít vliv na provozní náklady.

 

Po 5 nebo 10 letech je nutné tepelné čerpadlo vyměnit…

A opět se vracíme k tématu kvality zařízení. Né každé tepelné čerpadlo je stejné – je vhodné podívat se podrobněji na jeho konstrukci a zjistit, co dané zařízení nabízí. Hlavně z hlediska účinnosti, životnosti a spolehlivosti. Tepelné čerpadlo by mělo bez problému pracovat minimálně 20 let. Kvalitní zařízení bude bez pochyby pracovat určitě déle. Pokud někdo musel měnit kompresor po 5ti letech, znamená to, že něco nebylo v pořádku – s tepelným čerpadlem nebo topnou soustavou domu.